Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Hr og fru potteskår logo

Hr. og Fru Potteskår

Den 4. juli åbner Hr & Fru Potteskår i Farsø Rådhuscenter, hvor indehaver Allan Sensbery byder indenfor til et inspirerende univers fyldt med kreativitet, håndværk og oplevelser.

Butikken tilbyder et spændende udvalg af brugskunst, keramik, planter, håndbundne buketter, delikatesser og dametøj. Samtidig bliver butikken hjemsted for en helt særlig Keramik- og Smykkecafé, hvor både børn og voksne kan udfolde deres kreativitet.

Her kan gæster male deres egen keramik eller designe personlige smykker. Den færdigmalede keramik bliver efterfølgende brændt i Allan Sensberys værksted i Gedsted, så kunderne får et unikt og personligt resultat med hjem.

Kreativitet og håndværk

Allan Sensbery er uddannet keramiker fra Århus Kunstakademi og har gennem hele sit arbejdsliv kombineret kreativitet med iværksætteri. Hans passion for keramik, brugskunst, blomster og design er omdrejningspunktet for Hr & Fru Potteskår.

Mange kender allerede butikken fra Gedsted, hvor både butik og værksted er placeret. Med åbningen i Farsø samles fokus nu i større rammer, hvor der bliver endnu bedre plads til både varer, aktiviteter og kreative oplevelser.

Oplevelser i centrum

Hos Hr & Fru Potteskår handler det ikke kun om at købe noget med hjem. Det handler også om at være en del af processen og skabe noget selv. Butikken er derfor tænkt som et kreativt mødested, hvor kunderne kan handle, opleve og lade sig inspirere.

Noget for enhver smag

I butikken finder du blandt andet:

  • Keramik og brugskunst
  • Kreativ keramik- og smykkecafé
  • Håndbundne buketter
  • Planter og boliginteriør
  • Delikatesser
  • Dametøj fra blandt andet Ichi, b.young, Sorbet, Pulz, Qnuz og E

Derudover kan du finde lokale produkter, herunder krydderier fra Spice by Spice.

Hen over sommeren holder butikken åbent alle ugens syv dage og ser frem til at byde både lokale og turister velkommen til et nyt kreativt samlingspunkt i Farsø.